21924

Tatil Kredisi Nedir?

Tatil kredisi, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde bankaların tatil kredisi verme yarışı başlamış bulunmakta. Ödeme avantajları düşük faizli tatil kredisi veren bankalar arasından seçiminizi yapmanız hiçte kolay değil, her birinin sunduğu avantajlar farklılıklar göstermektedir. İster yurt içi isterseniz yurt dışı seyahatlerinizde yapacağınız her türlü gideriniz için kredi kullanabilirsiniz. Vade seçeneklerinin çok olduğu masraf yapısının da farklı olduğu değişik seçeneklerden yararlanarak bütçenizi dikkatli kontrol ederek zorlanmayacağınız bir kredi seçiminiz ile sizde güzel bir tatil geçirebilirsiniz. Tatil kredisi ödeme ve vade olarak diğer kredilerden farklı olup ödeme seçenekleri ileri tarihli bir zamanda başlatılabildiği gibi ödeyemeyeceğiniz taksitlerinizde ilgili banka esneklik tanımakta olup size yardımcı olmaktadır. Bireysel kredi olarak geçen tatil kredisi için bankaların internet sitelerinden de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Devamı

Dosya Masrafı İadesinde Nerelere Başvurulur?

Banka kredisi dosya masraflarının geri alınması için ilk olarak masrafı gösteren belge olması şarttır. Tüketici mahkemelere başvuru yapılarak dosya masrafı iadesi talep edilir. Bu başvuru ücretsiz olmaktadır fakat mahkemeye başvurulduğunda tüm giderler davanın kazanılması ile karşı taraftan talep edilmektedir. Yapılan başvuru sonrasın da dava sonucunda bankaya gidilerek masrafın iadesi için tekrar başvuru yapılması gerekir. Tüketici heyetinin kararı ile yıllar öncesinden alınan dosya masrafları da büyük oranda geri alınmaktadır. Dosya masraflarının sorgulamasını yaparak sonuç olarak bilmek istediğiniz tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.
Devamı

Yatırımın Anlamı ve Yatırım Alanları

Yatırım, en temel haliyle; gelir sağlamak amacıyla kalıcı olarak kullanılan taşınır veya taşınmaz malların, kaynakların veya değerlerin geneline verilen isim şeklinde tanımlanabilir. Yatırımın satın alınabilen diğer ürün ve hizmetlerle arasındaki en önemli farkların başında ise tükenmemesi ve tekrar kullanılabilmesi geliyor. Yatırım araçlarının sürekli artı değerde kalmadığını eksi değere dönüşerek kâr sağlamak yerine zarara sebep olabildiğini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle yatırım yaparken bilinçli olmak veya bu konuda danışmanlık hizmeti almak, devamlı değerlenen bir yatırım yapabilmenin en önemli adımını oluşturuyor. Birbirinden değişik pek çok yatırım alanı mevcut olmakla birlikte bu yatırım alanlarına gösterilen ilgi ülkeden ülkeye veya dönemden döneme farklılık gösterebiliyor. Örneğin gelişmiş ülkelerde şirketlerin hisseleri, pullar, seramik ürünler veya ünlü isimlerin eşyaları yatırım aracı olarak kullanılabiliyorken gelişmekte olan ülkelerde daha çok gayrimenkul, taşıt, döviz ve ziynet eşyaları gibi çoğunu taşınmaz malların ve değerli kaynakların oluşturduğu araçlar yatırım amacıyla değerlendiriliyor. Topluluklar arasındaki yatırım ayrılıklarının en temel nedenlerini ise gelir seviyesi, ihtiyaçlar, yönelimler ve beklentiler oluşturuyor.
Devamı

Devlet Teşviği Nasıl Alınır?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki; hibe ve kredi veren özel ya da devlete bağlı pek çok kurum ve kuruluş mevcut. Ancak geri ödemesiz hibe desteği veren kurumların başında TKDK geliyor. TKDK tarım ve hayvancılık çerçevesinde faaliyet gösterecek olan tüm girişimci ve yatırımcıları destekliyor. TKDK’nın ana hedefi Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Fonları ile desteklenecek Tarım ve Kırsal Kalkınma Programını (IPARD) uygulamak. TKDK bu doğrultuda, girişimci ve yatırımcıları desteklerken, hali hazırda kayıtlı olan işletmelerin de gelişmesini sağlıyor. Yani yalnızca yeni girişimcilere değil; hali hazırda var olan işletmelere de destek veriyor. Onların Avrupa Birliği kriterlerine uygun çalışma koşullarını yerine getirmesi, en son teknolojilerle üretim yapması ve bu doğrultuda maksimum verim almasına ön ayak oluyor. Hatta, üretimden başlayarak satış ve pazarlama aşamalarına kadar her türlü finansman desteği sağlarken, vergi indirimi de vadediyor. TKDK’ya başvuran ve başvurusu kabul edilen girişimci ve işletmeler KDV istisnası ve kurumlar / gelir vergisi muafiyetinden hakkıyla yararlanabiliyor.
Devamı

Sağlık Kredisi Nedir?

Sağlık kredisi ile ilgili internet ortamında çok fazla bilgi olmadığını görmüşsünüzdür. Böylesine önemli bir konu hakkında bilgi üretilmemesi ise bana kalırsa oldukça büyük bir açıktır. Sağlık kredisi ile ilgili tüm bilinmeyenleri size bu yazıda aktarmaya karar verdik. Kendimizin veya sevdiklerimizin sağlık problemi her zaman söz konusu olabilir. Bu durumda, sigortalı olsanız dahi acil nakite ihtiyacınız söz konusu olabilir. Sağlık kredisi, sağlık problemleri nedeniyle bankalardan kullanılan bir ihtiyaç kredisidir. Bu kredi ile ihtiyaç kredisi aslına bakarsanız, eşdeğer bir kredi türüdür. Sağlık ihtiyacı nedeniyle verildiği için bu kredinin adına sağlık kredisi denilmektedir. Birçok kişi ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi gibi sağlık ihtiyaçlarına özel kredi verildiğini düşünebilir. Halbuki, böyle bir kredi söz konusu değildir. Özel olarak sağlık harcamalarını karşılamak adına bir kredi türü bulunmamaktadır. Eğer özel sağlık harcamalarınız için krediye ihtiyacınız varsa başvuru yapmanız gereken kredi türü ihtiyaç kredisidir.
Devamı

Evlilik Kredisi İçin Gerekenler

Başvuru İçin Gerekli Belgeler (Müşteri ve Varsa Kefil İçin) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi Gelir Belgesi Son 2 aya ait güncel maaş bordrosunun biri veya antetli kağıda yazılmış şirket yetkilileri tarafından imzalanmış maaş yazısı, şirket imza sirküleri ve yetki belgesi. Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi. Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi. Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi. Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı gerekmemektedir.
Devamı

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Bulunduğumuz dönemde pek çok insan araç alırken kredilere başvuruyor. Çoğu insanında kafasında mevcut olan bir soru var. Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi? Bu konuda karar vermemizde yine bankalar yardımcı oluyor. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi arasında ki farklar bize tercih bakımından yardımcı olabilir. Bankalar bu hususta insanların gelirlerini, sahip olmak istedikleri aracı ve yatırımlarını gözden geçiriyor. Kredi tercihimizde nelere dikkat etmeliyiz? Faiz oranı İlk dikkat ettiğimiz şey faiz oranları olmakta ve taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisinin faiz oranları birbirine çok yakındır. Fakat bazı bankalar taşıt kredisi için kampanya niteliğinde avantajlı faiz oranları uygulayabiliyor. Bu durumda taşıt kredisinin faiz oranlarını bankalar arasında sıralayarak size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Kredi miktarı Başka bir husus ise kredi miktarıdır. Arzu ettiğiniz araç ve eğer yaptıysanız yatırımınızı gözden geçirmeniz gerekir bu durumda. Taşıt kredilerinde genellikle kredi miktarı ihtiyaç kredisine göre daha fazladır. İhtiyacımız olan miktara göre yine iki kredi arasında tercih yapmalıyız. Kampanyalar Günümüzde araç sahibi olmak isteyenler için uygun kampanyalar mevcuttur. Bu kampanyalardan ilk başta gelen ise aracınıza kredi kullandığınız banka aracılığı ile kasko yatırmanız durumunda bankanız tarafından faiz indirimi yapılmasıdır. Son zamanlarda popüler olan bir diğer kampanya ise belirli marka araçlarda bankaların yine faiz indirimine gitmesidir. Bu durum sıfır araçlarda taşıt kredisi ile geçerlidir. Sahip olmak istediğiniz araç ikinci el ise beş yaşını geçmemesi gerekir. Çünkü bankalar artık beş yaşını geçen araçlar için taşıt kredisi sunmuyor. Bu nedenle beş yaş üstü araçlar için ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekir.
Devamı

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nerelerde Kullanılır?

İpotekli ihtiyaç kredilerini, büyük borçlanmalarda veya uzun vadelerde düşünmelisiniz. Yüksek ihtiyaç kredisi taksitleri: Örneğin ihtiyaç kredisi kullanarak bir araç almayı düşünüyorsanız (otomobil kredileri de aslında finansal anlamda birer ihtiyaç kredisidir) ancak yüksek tutarlı aylık taksitler sizi korkutuyorsa, ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Gayrımenkul satışı zorunluluğu: Ülkemizdeki tüketiciler, acil ve büyük nakit ihtiyaçları karşısında refleksif olarak konut satışı yapma eğilimindedir. Ancak bilinçli ve soğukkanlı bir tercih yapmak, uzun vadede karlı çıkmanızı sağlayacaktır. Birçok banka, ipotekli ihtiyaç kredisi ile oturduğunuz evin değerinin %50’sine kadar kredi kullanmanıza izin verir. Konut kredisi peşinatı: Birçok banka, mortgage kullanımlarında satın alınacak evin ekspertiz değerinin en fazla %75’lik dilimi için kredi vermektedir. Ancak geri kalan %25’lik kısmı peşin olarak ödemek birçok tüketicinin imkanları dahilinde değildir. Bu nedenle ülkemizdeki birçok tüketici, konut kredisi peşinatı için ipotekli ihtiyaç kredisini tercih etmektedir.
Devamı

Kaç Günde Konut Kredisi Alınır?

Konut kredisi çekmek için biraz daha geniş bir zaman dilimine ihtiyacınız vardır. Çünkü konut için kredisi atmanız gereken adımlar çok uzun sürebilmektedir. Konut kredisinde kredi başvurusundan önce almak istediğiniz evi belirlemeniz gerekmektedir. Banka almak istediğiniz evi ipotek altına alacağı için öncelikle alacağınız evi aramalısınız. Peki konut kredisinde her şey tamamsa ne kadar sürede kredi alınır? Konut kredisinde istenilen belgeleri tamamladı iseniz konut kredisini bir günde alabilirsiniz. Ancak başvuru süreci içerisinde evin ekpertiz değerinin belirlenmesi ve incelenmesi için uzman görevlendirirse bu süre bir kaç gün daha uzayabiliyor. Bankaların genellikle alınmak istediği evin %80’ine kredi verdiğini de ifade etmek isteriz.
Devamı

Hangi Evler Konut Kredisine Uygun?

Konut kredisi ile ev alabilmek için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Ev kredisine uygun konutlarda şu özellikler olmalı: Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti alınmış olması. Evin iskanlı olması. Evin yüzde 80’inin tamamlanmış olması. Evin üzerinde ipotek olmaması. İnşaat firması ile bankaların arasında anlaşma olması halinde proje halindeki konutlar için de kredi kullanılabilir. Alınmak istenen konut, oturulmayacak derecede hasarlıysa banka kredi vermek istemeyebilir.
Devamı

Emeklilerin Kredileri Hakkında Bilmesi Gerekenler

Emekliler ne kadar konut kredisi çekebilir? Yüksek miktarlarda kredi kullanabilmeniz için ek gelir gösterebilir ya da bankaya ipotek gösterebilirsiniz. Diğer yandan bankalarda konut kredisi için konutun değerinin en fazla %80'ine kadar kredi verilmektedir. Evin değeri ise bankaya bağlı olarak çalışan ekspertizler belirlemektedir. Emekliler ne kadar taşıt kredisi çekebilir? On milyonun üzerinde ülkemizde emekli olduğu bilinmektedir. Arabası olmayan emekli vatandaşlarımız da taşıt kredileri ile araba sahibi olmak istemektedir. Bu durumda yine emekliler en fazla ne kadar taşıt kredisi alabilir diye sorabiliyoruz. Şunu belirtmemiz gerekir ki, emekliler devlet güvencesinde maaşları olduklarından dolayı bankalar tarafından oldukça güvenilir kişi olarak görülürler. Bunun için bankalar emeklilere özel kampanyalar oluşturmaktadır. Bddk tarafından tüm bankalarda uygulanan yönetmeliğe bakılırsa, emekliler maaşının en fazla %60'ına kadar taksit ödemesi olan bir kredi kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra alacağınız aracın yaşı 5'i geçmemeli ve arabanın kasko değerinin en fazla %70'ine kadar kredi verilebilmektedir. Bu rakamlar bazı bankalarda değişebilmekte ve aracın yaşı 10'a kadar çıkabilmektedir. Diğer yandan taşıt kredisi kullanacak emekliler için yaş sınırı da 75 yaşına kadar olmasına dikkat edilmektedir. 80 yaşın üstündeki emeklilere de bankalar kolay kolay kredi vermemektedir.
Devamı

Taşıt Kredisi Yapılandırma

Kredi yapılandırma hizmetinde iki ana amaç bulunur. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni taşıt kredisi kullanarak araba satın alan ancak borcunu ödemekte zorlanan kişilerin kredi taksit tutarlarını düşürmektir. Ülkemizde en fazla 48 ay vadeli taşıt kredisi kullandırmakta olup bu nedenle araç kredisi yapılandırma hizmetinde de 48 ay vade sınırı uygulanmaktadır. Kredisinin 1 senelik taksitini ödeyen ancak daha sonra borcunu ödemekte zorlanan kişiler yeniden yapılandırma kapsamında 48 ay vade seçeneğinden yeniden yararlanarak kredi tutarlarını düşürebilmektedir. Yine daha önce kısa vadeli taşıt kredisi kullanan ancak yine aylık taşıt kredisi taksitlerini ödemekte zorlanan kişiler vadeyi uzatarak aylık kredi taksitlerini düşürme fırsatı yakalamaktadır. Araba kredisi yapılandırma hizmetinden yararlanmasını gerektiren bir diğer neden ise yüksek araç kredisi faiz oranları ile kredi kullanılmasıdır. Bilindiği üzere ülkemizde bankacılık sektöründe hizmet veren bankalar kullandırmış oldukları kredilere yönelik olarak faiz oranlarını serbest piyasa koşularını gözeterek kendileri belirlemektedir. Gerek yaşanan rekabet ortamı gerekse de ülkemizde gelişen ekonomik koşullara bağlı olarak kredi faiz oranları sürekli değişmekte, bazı günler yükselirken bazı günler ise düşmektedir. Kredi faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde kredi kullanan kişiler kredi faiz oranları düştü haberler ile beraber arada bulunan oranlar nedeni ile zarara uğramaktadır. Özellikle de ciddi faiz indirimleri meydana geldiği dönemlerde uğranılan zarar çok daha yüksek olduğu için araç kredisi yapılandırma hizmetinden yararlanılarak daha düşük kredi faiz oranları ile kredinin yeniden hesaplanarak taksitlendirilmesi yani yeniden yapılandırma hizmetinden yararlanılması gerekmektedir.
Devamı

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediğinde ne olacağı, kredi borcunu ödemekte zorlanan pek çok kişinin aklına takılan sorulardan. 90 gün boyunca borcunuzu ödemediğinizde banka size borcunuzu ödemeniz için 7 günlük bir ek süre tanır. Bu ek sürede bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılandırma talebinde bulunmazsanız ya da yapılandırma talebiniz onaylanmazsa hakkınızda yasal takip başlatılır. Hakkınızda yasal takip başlatıldığında dosyanız avukata ya da varlık şirketine aktarılır. Bu süreçte avukat ya da varlık şirketi ile anlaşarak yapılandırma talep edebilirsiniz. Uzlaşmaya varamamanız durumunda yasal takip süreci devam eder. Bu sürecin sonunda mal haczi, maaş haczi ya da hapis kararı çıkabilir. Hapis kararı çıkabilmesi için ödeme taahhüdünde bulunup, ödeme yapmamış olmanız gerekir. Hakkınızda maaş haczi kararı çıkarsa maaşınızın dörtte birine el konulur. Mal haczi ise sık rastlanmayan bir durumdur fakat yine de böyle bir karar çıkması durumunda borçluya ait değerli eşyalara haciz konulabilmekte.
Devamı

Başkasının Adına Kredi Çekilir Mi?

İnsanlar istek ve ihtiyaçlarının çoğalması ile birlikte kredi çekmek için bankalara yönelmektedir. Kredi alma prosedürüne uymak için yol arayan kişiler vekâlet ile kredi alınıp alınamayacağını merak etmektedirler. Genelde ülke dışında olan kişiler Türkiye’deki banka işlemlerini vekilleri yardımı ile gerçekleştirmektedir. Vekalet ile kredi çekebilmemiz için anlaşma sağladığımız kişi ile noter huzuruna çıkmamız ve noter huzurunda vekalet almamız gerekir. Kişiden söz konusu olan vekaleti aldıktan sonra ancak kredi çekebilir ve ardından rahat bir şekilde başvurumuzu yapabiliriz. Çalıştığımız banka vekalet sistemi ile kredi vermiyor ise bizi zor durumda bırakabilir. Günümüzde her banka vekalet sistemi ile kredi vermemektedir. Bu yüzden kişiler mağdur olabilir ve paraya ihtiyaçları olduğu zaman kredi çekemeyebilir. Bu sebeple özellikle vekalet ile kredi çekmek zorunda kalan kişilerin bu anlamda kredi veren bankaları da iyi araştırması ve kredi verip vermediklerini öğrenmesi gerekir. Genel anlamda araştırmaların yapılması ile beraber vekalet ile kredi veren bankalar ile anlaşmaların yapılması gerekmektedir. Bu sayede kendi adımıza daha kolay bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilir ve genel olarak rahatça kredi çekebiliriz. Fakat vekalet ile kredi çektiğimizde ödemelerimizi düzgün yapmamız gerekir. Yoksa adına kredi çektiğimiz kişiyi zor durumda bırakabiliriz. Bu sebeple kişinin kredi puanı düşebilir. Bu yüzden kredi çekmek için genel ekonomik durumumuzu iyi ayarlamalıyız.
Devamı

Bankalara Borcum Varken Yeni kredi Alabilir Miyim?

Kredisi Varken Kredi Çekemeyecek Kişiler Ödenmesi gerekli kredisi olan ve ikinci kredi alamayacak kişiler ise, banka kredi notu düşük ve ikinci krediyi ödeyecek maddi imkanı olmayan kişilerdir. Asgari bir geliri olan ve ödemesi gereken kredi borcu olan kişiler veya daha önceki kredi kartı veya kredi borçlarında ödeme sıkıntısı yaratanların ikinci krediyi almaları pek mümkün değildir. Özellikle kredi notu düşük olan kişiler ikinci kredi adı altında hali hazırda ödemesi gereken bir kredi borçu varsa ikinci krediyi çekemezler.
Devamı

Konut Kredisi Yapılandırma

Kredi Yeniden Yapılandırma (Refinansman) ödemekte olduğunuz konut kredisinin kapatılması ve size şu andaki faiz oranlarıyla yeni bir kredi tahsis edilmesi demektir. Daha önce yüksek faizle konut kredisi kullandıysanız, kredinizi yeniden yapılandırarak günümüzün düşük faizlerinden yararlanabilirsiniz. Taksitlerinizi azaltabilirsiniz veya daha az faiz ödeyebilirsiniz. Krediyi yeniden yapılandırmak her zaman avantajlı değildir; avantajlı olması için faiz indiriminden elde ettiginiz karın yeniden yapılandırma masraflarından daha fazla olması gerekmektedir.
Devamı

Bireysel İhtiyaç Kredisi

Genel ve yüzeysel olarak kredileri ayıracak olursak, Ticari ve Bireysel olarak ikiye ayırabiliriz. Bireysel olarak da ihtiyaç kredisini düşünebilirsiniz. İhtiyaç Kredisi de kendi içinde; eğitim, sağlık, eşya, düğün gibi kredi çeşitlerine bölünebiliyor. Bu kredi çeşitleri bankaların sunmuş oldukları kampanyalara göre değişiklik gösterebilir. Bankalar belirli dönemlerde, örneğin eğitim döneminin başlangıcında eğitim kredisi kampanyası başlatabilir ve bunu çok düşük faizler ile verebilir. İhtiyaç Kredisinin genel mantık ve yapısı da budur. Kredi kullanabilmeniz için, bankanızın sizden istediği bazı şartlar vardır. (kredi notu, sicil) Bu şartları sağladığınız zaman kredi kullanmanıza engel olacak hiçbir durum yoktur ve bir çok kanal üzerinden ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz. Bireysel İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları Bankaların ve BDDK‘nın belirlediği temel şartların dışında, elbette banka ürünlerini kullanabilmeniz için 18 yaşından büyük, reşit olmanız gerekiyor. Bazı durumlarda ise bankalar 70 yaşın üzerindeki bireylere de kredi vermekten kaçınır ve daha çekimser davranır. Bu durum da bankadan bankaya değişim gösterebilir. Her kredide olduğu gibi, Bireysel İhtiyaç Kredisinde de belirli bir kredi notunuzun olması ve bankalara yapmış olduğunuz ödemelerinizin de düzenli olması gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması da ödemelerinizin düzenli olduğunu gösterecektir.
Devamı

Kredisi Devam Eden Araç Satılabilir Mi?

Taşıt kredisi ile alınan araç, kredi bitmeden satılabilir mi? Taşıt kredisi kullanarak aracınızı yenilediniz ancak performansından memnun kalmadınız. Eğer aracınızı elden çıkartmak isterseniz, bankanın ileri süreceği şartlara hazırlıklı olmalısınız. Gerekçesi her ne olursa olsun, içinize sinmeyen otomobil sizi mutsuz edecektir. Aklınıza gelen tek çare aracınızı satmak ise, kullandığınız araba kredisi karşınıza engel olarak çıkabilir. Oto kredisi kullanılan aracın satışı, taşıt kredisi kampanyası detayları arasında ulaşamayacağınız bir bilgidir. Bankaların web siteleri üzerinden düşük faizli taşıt kredisi araştırılabilir, banka faiz oranları incelenebilir, taşıt kredisi hesaplama araçları kullanılabilir, taşıt kredisi başvurusu yapılabilir fakat aracın satılması durumunda ne gibi şartlara maruz kalınacağı net olarak öğrenilemez. Hem sıfır km araçlar hem de ikinci el otomobil kredisi kullanılarak satın alınan araçlar, taşıt kredisi vadesi dolmadan önce satılabilir. Bunu engelleyen herhangi yasa yoktur.
Devamı

Kredi Online Başvuru Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekmeye karar verdiniz, hızlı ve kolay olmasından dolayı da internetten kredi başvurusu yapmak istiyorsunuz. Peki internetten kredi başvurusu için hangi şartlar var ve hangi belgeler isteniyor. Kredi başvurusu yapmadan önce dikkatli bir araştırma yapmak sizin cebinizdek paranızı korumanızı sağlar. Kredi başvurusunun internet üzerinden yapılması ise kredi karşılaştırmayı ve araştırmaları kolaylaştıran bir etken. Anlık olarak bankaların faiz oranlarını görebilmek, dosya masraflarını bilmek ve tüm kriterlere hakim olmak size hem vakit hem de nakit kazandırır. İnternetten kredi başvurusu yapma şartları ile bankalardan başvuru yapma şartları arasında fark yok. Yani internetten kredi başvurusu yaparken de başvuru için şart yok. Herhangi bir bankanın online kredisine dilediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması içinse Findeks puanınızın 1000’den yüksek olması ve 4-6 ay süreyle bir yerde sigortalı olarak çalışmanız gerekiyor. Bazı bankalar kredi notu daha düşük kişilere de zaman zaman kredi veriyor, hatta daha az çalışma süresi olan kişilerin başvurusu da onaylanabiliyor. Fakat bunlar genelde bankanın kredi politikasıyla alakalı ya da o döneme özel kampanyalar doğrultusunda yapılıyor. En garanti yöntem kredi borçlarınızı ve kredi kartı ekstrelerinizin en azından asgari borç tutarını zamanında ödemektir.
Devamı

Ticari Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ticari Kredi Hakkında Bilmeniz Gerekenler İşletmenizi geliştirmek için bankaların sunduğu ticari kredilerden faydalanabilirsiniz. Bankaların sunduğu hizmetler bireysel ve ticari olarak ikiye ayrılır. Ticari krediler, bankaların işletme sahipleri için verdiği kredilerdir. Nakit kredi, teminatı mektubu, kontrgaranti, akreditif, aval gibi nakdi ya da gayrinakdi şekilde verilebilir. Spot kredi ve rotatif kredi olarak ikiye ayrılır. Ticari kredi alma şartları nelerdir? Ticari krediler, ticari faaliyet içerisinde bulunan ve ticari belgelere sahip olan herkes tarafından kullanılabilir. Yani, ticari kredi kullanabilmek için öncelikle faal bir şirketiniz olmalıdır. Ticari kredi başvurularında banka, işletmenin dönemlik finansal raporuna ve işletmenin geçmiş çek – kredi ödemelerine bakar. Şirketin kredibilitesinin ölçülmesini sağlayan dönemlik finansal rapora göre şirketin ödeme gücü ve alabileceği kredi tutarı belirlenir. İşletmenizin ödenmemiş çek ya da senedinin olması ve daha önceden bankalarla sorun yaşamış olması kredi alabilme ihtimalini düşürür.
Devamı

Mortgage Ve Konut Kredisi Aynı Şey Mi?

Mortgage ve konut kredisi işleyiş olarak aynı olmakla birlikte, aralarında bazı farklar da mevcuttur. Bu farklar kısaca şunlardır; Konut kredileri 2-5 yıl arasında olmasına rağmen Mortgage’de bu süre 15-20 hatta 30 seneye kadar uzayabilir. Mortgage sisteminde sabit faizli kredi kullanabildiğiniz gibi değişken faizli kredi kullanabilme imkanınız da vardır. Mortgage sisteminin faizlerin yukarıya yükselmesi durumunda kişiyi koruma özelliği vardır. Mortgage sistemiyle ev sahibi olmanızı sağlayan kuruluşlar kredi karşısında size imzalattıkları sözleşmeleri menkulleştirip bir yatırım aracı olarak başka yatırımcılara satabilir ve likidite sorunlarını bu şekilde çözebilirler. Konut kredisi alırken sizden gelir belgesinin yanında ipotek yapılacak bir taşınmaz istenirken Mortgage’de sadece gelir kaynağınız (almış olduğunuz maaş belgesi) sayesinde ev satın alabilirsiniz. Mortgage sisteminde ilk almış olduğunuz Mortgage’i isterseniz kısa sürede kapatıp başka bir kuruluştan daha iyi şartlarda Mortgage alma imkanınız olur. Bununla birlikte konut ve mortgage kredisi vadesinden önce erken kapatıldığı takdirde Banka’ya, kalan bakiyenin % 2’si oranında bir ceza ödemek zorundadır.
Devamı

Uygun Kredi Nasıl Alabilirim?

Bir kişiye kredi çıkıp çıkmaması birçok faktöre bağlı olmakla birlikte, temel olarak iki ana unsura bağlıdır. Bu unsurlar bankalar ile çalışmanın düzenli olması ve sigortalı olarak çalışmak. Bu iki temel unsurdan birine sahip olmamanız durumunda, bankalarda kredi işlemi yapmanız aslında zordur. Ancak ne kadar süre sigorta kaydı istendiği ile bankalarla çalışma düzeni yani kredi notu bankaların değerlendirmesine göre değişkenlik gösteren unsurlardır. 1- SİGORTA (SGK) MEVCUT OLMASI Bankalarda kredi işlemi yapabilmeniz için birkaç istisna durum hariç SGK kaydınızın olması gereklidir. Bankaların SGK kaydı istemesinin nedeni, düzenli ve güvenilir bir gelire sahip olup olmadığınızı görmek istemeleridir. Öte yandan, sahip olduğunuz ancak resmi olarak kanıtlayamadığınız gelirler bankalar tarafından günümüzde kabul edilmiyor. 2- BANKALAR İLE ÇALIŞMASI , KREDİ NOTUNUN YÜKSEK OLMASI Kredi kullanmak isteyen bir kişinin bankalar ile çalışmasının düzgün olması gereklidir. Düzgün olup olmadığını anlamak için geçmiş banka çalışmalarının ortak bir havuzda toplanarak analizi edilmesi sonucu ortaya çıkan “kredi notu” bankalar tarafından temel olarak baz alınmaktadır. Kredi notunun son dönemlerde bireysel müşterilere yönelik olarak Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından paylaşılmasından sonra, önemi daha fazla anlaşılan ve merak edilen bir konu oldu.
Devamı

Ticari Kredi Nedir?

Ticari firmaların, fabrikaların, iş yerlerinin günümüze kadar gelişmeleri ve büyümelerin temel sebeplerin arasında krediler büyük rol oynamıştır. Bankalarımız ticari müşterilerine birden fazla verdikleri hizmetleri vardır. Şirketlere finansman desteği, büyüme ve faaliyetlerine yardımcı olmaları bu krediler sayesinde mümkündür. Bu sayede işletmelere büyük katkıda destek sağlar ve şirketlerin büyümelerinde yardımcı olur. Bankalar ilk önce ticari müşterilere önem verirler. İşletmelerin kendilerini geliştirmek ve faaliyetlerini sürdürmek için kullandıkları kredi sistemine de ticari kredi denir. Bankalar, ticari ve bireysel müşterilerine ayrı hizmetler sunar. Her bankada bu ayrımı mutlaka görürsünüz. Bunun sebebi ise ticari müşterilerde kredi kullanımı, akreditif işlemleri ya da diğer hizmetlerde gereğinden fazla uzun zaman geçmesi demek, ticari faaliyetleri sıkıntıya sokması demektir.
Devamı

Kredi Borcu Ve Faizi

Eğer borcunuzu her ay düzenli ödememişseniz üstüne geçikme faizi eklenir. Gecikme faizi şu şekilde hesaplanır ilk önce girmiş olduğunuz bilgilere göre asgari ödeme tutarınız hesaplanır, hesaplanan asgari ödeme tutarını eğer ödenen borç varsa bu değerden çıkartılıyor, ödenmiş olan borç asgari ödeme tutarının altındaysa asgari tutarın ödenmeyen kısmına %2,34 gecikme faizi uygulanır Asgari ödeme tutarı dışında kalan dönem borcunuza ise %1,84akdi faiz uygulanıyor, daha önce hesaplamış olduğumuz maddelerdeki hesaplanan tutarı toplayarak 30 gün içinde ödenmesi gereken faiz bulunmaktadır. Son olarak faiz işlemi yapılmasından dolayı bulunan toplam faiz üzerine KKDF %15 ve BSMV %5 vergilerini ekleyerek toplam faiz ödemesi ve dönem borcuyla toplanıyor. Bu işlemin sonucunda 30 gün sonra ödenecek olan kredi kartı borcunuzda hesaplanmış olmaktadır.
Devamı

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notum Kaç Olmalı? İstanbul Finans Danışmanlık ile Kredi Notu İstanbul finans danışmanlık ile kredi notu hakkında merak edilenler arasında puanın kaç olması gerektiği yer almaktadır. Kişiden kişiye ve bankadan bankaya değişebilir olan bu durum için bir banka içi yeterli görülmeyen puanınız diğer bir banka için yeterli olabilmektedir. Bu yüzden finans firmanız sizin için en uygun seçenekleri ve kredi çözümlerini siz değerli müşterilere sunmaktadır. Bankaların kendilerine göre belirlediği alt sınırları bulunup, bankalar kredilerin ödenip ödenemeyeceğini de dikkate almaktadır. Bu yüzden puanınızın yeterli şekilde yüksek olması işlemlerinizi garanti altına almaktadır. Yeterli puanınız mevcut ise kredi imkânlarımızdan yararlanabilir. Sizlerde ihtiyacınız olan kredilere sahip olabilirsiniz. Kredi notunuzu etkileyen önemli etkenler arasında; Mevcut borç durumu ilk olarak çok önemlidir.
Devamı

Konut Kredisi Nedir?

Eğer belirli bir birikiminiz yok ise ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için en ideal yöntemlerden biri olan konut kredisi İstanbul Finans Danışmanlıkta en uygun vade ve faiz seçenekleriyle sizleri bekliyor. 18 Yaşından büyük tüm gençler, orta ve yaşlı tüm yaş kesimleri %100 kredi imkânlarımızdan yararlanabilmektedir. Ev almaya en doğru kararları verdiren finansal adresiniz Beylikdüzü şubesinde sizleri bekliyor. Kira ödeme derdine son. Kendi evinizin kirasını ödeyerek daire sahibi olmak isteyenleri 444 3 291 nolu numara ve başvuru kolaylıklarımız sizleri bekliyor. Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması şartı ile bankalarımız tarafından siz değerli müşterilerimize sunulan kredi seçeneklerinden biridir. Konut kredisine başvurmak için dilediğiniz kredinin vadesini danışmanlık firması olarak değişken faiz olup olmadığını sizler adınıza araştırıyoruz. Konut kredisi imkânı sağlayan bankaları sizin adınıza finansal gücü ile 81 İlde adını duyurmuş markanız yardım etmektedir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları siz değerli müşterilerimize sunduğumuzda nakit paralarınız için ihtiyacınız olan tüm destekleri sağlıyoruz. Krediler İhtiyaç Kredi Danışmanlığı Ticari Kredi Başvurusu Taşıt Kredi Başvurusu Emekli Kredi Başvurusu Konut Kredisi Danışmanlığı Haberler
Devamı

Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Yatırım yöntemleri arasında en üst sıraya, en çok bilinen ve kullanılan altın veya döviz geliyor. Altın kısa vade de yatırım yapmak isteyenlere göre olmamakla beraber uzun vadede ciddi oranda para katlama yöntemleri arasındadır. Alınan altın bankalara emanet edilebilir ve yıllar sonra geri alındığında altın piyasasında ki artıştan dolayı miktar ikiye katlanılıyor. Diğer bilinen yöntem ise döviz al-sat yapmaktır. Döviz alarak ve satarak (euro, dolar, çin parası) yüksek oranda para kazanmasına sonuç veriyor. Ancak doğru zamanda ve doğru yerde kontrollü bir şekilde yapılmazsa doğacak zararları bütün yatırım parasını kaybetmekle sonuçlanabilmektedir. Halk arasında bilinen en riskli yöntemlerden biri, döviz al-sat yapmaktır.
Devamı

SIGORTASI OLMAYAN KIŞILER NASIL KREDI ALABILIR?

Bankaların son üç ay sigorta ödemesi yapmış olmak şartına uymadıklarından kredi almakta problem yaşayan vatandaş haliyle kredi almanın yollarını soruyorlar. Bu duruma olan tüketiciler için bankalar bazen bir takım kampanyalar sunabiliyorlar. Sigortası olamayanlara kredi veren bankalar bu tür müşteriler için oldukça avantajlıdır. Dolayısıyla gelir belgesi olmadan istediğiniz limitlere varmasa da belirli miktarlarda kredi çekebilirsiniz. Eğer sizden kaynaklanan bir problemden dolayı kredi çekemiyor ve mutlaka para bulmanız gerekiyorsa, bunun için bir kefil bulmanız gerekiyor. Ancak kefilin de kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bu durum sizin avantajlı olabildiği gibi, kredi borcunuzu ödemediğinizde kefil için problem olabilir. Kefil ile aldığınız kredi borcunuzu ödediğinizde kredi notunuz artacaktır. Bu sayede hem kredi çekmiş olacak hem de kredi notunuzu arttırmak için yeni bir fırsat yakalamış olacaksınız. Kredi notunuz ile ilgili bir takım değişkenler olacağından, durumunuz hakkında diğer bilgileri bankanızdan öğrenebilirsiniz. Sigortanız olmasa ve kefil bulamasanız dahi kredi çekebilmek için bir diğer yol da, ipotek ile kredi başvurusu yapmaktır. Üzerinize kayıtlı olan bir malınızı bankaya ipotek olarak gösterebilir ve bankanın kabul etmesi ile kredi başvurunuz onaylanabilir. Bu malın uzmanlar tarafından kontrolü sağlanmakta ve bunun sonucunda kredi miktarı belirlenecektir. Malınızın değerinin belirli miktarına kadar kredi verilebilir. Eğer kredi borcunuzu düzenli bir şekilde öder ve durumunuza yarar sağlayacak, bankanızdan otomatik ödeme talimatı gibi imkanlardan yararlanırsanız kredi notunuzun arttığını görebilirsiniz.
Devamı

Kredi Skorumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi skorunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz ilk işlem takiplerinizi ya da geciken ödemelerinizi kapatmak ve düzenli hale getirmek olacaktır. Bankalar güncel kredi takibi olan kişilere kredi vermeye genellikle yanaşmaz. Bunun yanında kredi limitinize göre borçluluk oranınızın yüksekliği ve yaşadığınız gecikmeler de kredibilitenizi olumsuz etkiler. Borçlarınızı tek bir yerde birleştirmeniz ve taksitlerinizi aylık olarak ödeyebileceğiniz seviyelere çekmeniz size yardımcı olacaktır. Öte yandan kredi geçmişinizi araştırarak kullanmadığınız hesapları, gözünüzden kaçan ödemeleri de kapatmanızda fayda var. Tüm bunları yaptıktan sonra faturalarınızın birkaçı için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vererek ya da düşük miktarda bir ihtiyaç kredisi kullanıp birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonra krediyi kapatarak kredi skorunuzu yükseltebilirsiniz.
Devamı

Teminatsız Kredi Nasıl Alınır?

Bazı bankalar, Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan kredi notumuza bağlı olarak belirli bir miktara kadar ihtiyaç kredisi kullanmamıza imkan tanıyor. Kredi notu yüksekse, teminat veya kefilsiz kredi kullanabiliyoruz. Teminatsız olarak ne kadar kredi çekebileceğimiz ise, bankadan bankaya ve kredi notumuzun yüksekliğine göre değişiyor. Kredi kartlarımızı ve önceki kredilerimizi düzenli şekilde ödemiş olmamız bize avantaj sağlıyor. Kredi notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Gelirimizi aşan bir miktar için mal varlığımızı teminat göstereceksek, kredi ödemelerini yapamadığımızda, mülkümüzün elimizden gitme riskini göz önünde bulundurmalıyız. Buna gerçekten değip değmeyeceğine akıllıca karar vermemiz gerekiyor. Kredi kullanırken en akıllıca olan, gelirimize uygun talepte bulunmak.
Devamı

RÖTATIF KREDI NEDIR?

Rötatif Kredi Nedir? Vadesi bir yıldan az yani kısa vadeli olarak uygulanan, ticari müşterilere uygulanan ve anlık oluşan ihtiyaçlara bankalarda bulunan limit doğrultusunda kullandırılan kredi türüdür. Bu krediyi diğerlerinden ayıran özelliği herhangi bir anapara ödemesinin vaktinin bulunmamasıdır. Burada önemli olan vadesinin bir yıldan uzun olmamasıdır. Bankalar bu kredileri masraflı olarak gördüğü için faiz oranlarını da yüksek tutar. Faizi ise günlük olarak hesaplanır. Çünkü kredinin ne zaman kapanacağı belli değildir. Rötatif Kredi Nasıl Kullanlır? Şirketler tarafından kullanılan rotatif krediler; yetkili birinin bankaya gitmesi ile ya da talimat gönderilmesi ile mümkündür. Rotatif kredi kullandırım talimatının yazılması ve bankaya gönderilmesi en hızlı biçimidir. Böylelikle banka da işlemleri yaparak kredinin şirket hesaplarına aktarılması sağlanır. Rotatif kredi spotta olduğu gibi vadesi ve ödeme planı belli değildir. Belli olan tek şey faiz oranıdır. Ama faiz oranları güncellendikçe o tarihten itibaren rotatif kredilerin de faiz oranları güncellenir. Ayrıca faiz ödemelerinin de belli bir dönemi vardır. Rotatif kredilerin maksimum vadesi 12 aydır. Bu süre içerisinde de yılda 4 defa faiz ödemesi yapılır. Bu dönemler ise mart, haziran, eylül ve aralıktır. Bu dönemlerde en son ödenen faiz gününden itibaren hesaplamalar yapılır ve ödenir. Bunun dışında dönem içerisinde istediğiniz gibi kullanım ve kapatma yapabilirsiniz. Sadece bu konuda önemli olan bankanın nezdinde, şirkete ayrılmış bir limit olmasıdır. Bu limitler ise şirketlerin mali raporlarına göre belirlenir ve bu tür uygulamalarda işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar. Şirketin bankada bulunan limitleri ile bireysel müşterilerin kredi notları aynı şey gibi düşünebilirsiniz. Ticari şirketlerin limit belirlenmesi de performanslarına göre yapıldığı için kredi notu gibi algılanabilir. Bankalarda şirketler için krediler kullandırılırken bakılan en önemli ayrıntı da limittir. Bu doğrultuda rotatif kredi kullanabilir fakat gerekliliklerinin yerine getirilmesi önemlidir. Bunlardan ilki de faiz ödemelerinin ve anaparanın zamanında yapılmasıdır. Bu kredinin şirket tarafından tercih edilmesindeki avantajı ise kolay kullanılması, geri ödeme rahatlığı, nakit yönetiminin olması, kullanım çeşitliği şeklindedir.
Devamı

Anında Kredi Seçenekleri İçin En Hızlı Finansal Çözümler

Anında kredi avantajlarımızdan sizlerde yararlanın aklınıza takılan tüm soruları bizlere yönlendirin.Firmamıza en çok sorulan sorular arasında olan Kredim Var Kredi Alabilir miyim? Sorusu olmaktadır. Evet devam eden bir tüketici kredisi, bireysel kredi veya konut kredisi varsa kredi notu ve gelirini belgeleyen bir vatandaş yeniden kredi alabilir. Bankanın kendi kriterlerini dikkate alan tüketici rahatlıkla ikinci bir kredi kullanma hakkına sahip olabilir. Kullanılacak yeni kredi ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, ipotek karşılıklı bireysel finansman kredisi veya diğer kredi seçeneklerimize dahil olmaktadır. Acil kredi isteyenler için , yılbaşı yaklaşırken yeni yıl kredi seçenekleri, Bayramlar yaklaşırken Bayram ihtiyaçlarınız için kredi seçenekleri, tatil yaklaşıp okullar kapanınca tatil harcamalarınız için kredi seçenekleri, okullar açılınca okul masrafları için kredi seçenekleri. Çalışansanız maaş bordrosu, kendi işiniz varsa gelirini belgelediğiniz takdirde kredileriniz yenilenmektedir. Kredi seçeneklerimiz artık sizlere bir tık uzaklıkta sizler de nakit para hayalleriniz için daha fazla geç kalmadan dilediğiniz araçlara ve konutlara sahip olabilirsiniz.
Devamı

Acil Kredi Çözümleri İçin Başvuru Şartları

Acil kredi alabilmek için hangi şartları yerine getirmeniz gerekir? Çalışma zamanınızın yeterli olmamasının ortadan kaldırılması, Çalışmakta olduğunuz şirket te 6 aylık süreyi doldurmuş olmanız gerekmektedir. 6 aylık süreniz dolmadan önce kredi almanız gerekiyorsa eğer ve daha öncesinde daha uzun süre çalıştığınız başka bir işyeri varsa çözüm bulabiliriz. Konut kredisi için detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen 444 3 291 nolu numarayı arayın. Kredi başvurunuzu en hızlı finansman desteği sağlayan firmayı tercih edebilirsiniz. Başvuru yaptığınız süre zarfında devam eden bir borç gözükmesi varsa, kredi başvurunuzonayı gerçekleşmeyecektir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık bir zaman dilimini Bu yüzden ödemelerinizi geciktirmemeye özen gösterin. Kredi kartı borcu için başvurduğunuz kredi türlerinde, son dönem asgari ödeme tutarını ödemeye dikkat edin. Anında kredi seçeneklerimiz için geçmişte idari veya yasal takipaltına alındıysanız eğer , bu başvuru süreci içinde bankalarla mevduat ilişkisi 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almanız sağlanmaktadır. Borç ve ödeme geçmişiniz kredi kriterleri için en önemli unsurlardan biridir.
Devamı